110398TW.XLS

Athens/Clarke County 1998 General Election
Official returns


PRECINCT1A1B1C2A2B3A3B4A4B5A5B5C5D6A6B6C7A7B7C8A8B8CSUBTOTABSENTEETOTAL
TOTAL REGISTERED187521792868225426391614191814282471125619441648142514652535268121402566215626392268107245041
#VOTED MACHINES7938671474828972527494289888675875680639682114513391041106295711291167419 18942
#VOTED ABSENTEE60631444459742915989695505038761429819312111410338 1800
TOTAL VOTED853930161887210316015233049867719707306897201221148111391255107812431270457 20742
PERCENT VOTED45.5%42.7%56.4%38.7%39.1%37.2%27.3%21.3%39.9%61.4%49.9%44.3%48.4%49.1%48.2%55.2%53.2%48.9%50.0%47.1%56.0%42.6%46.1%
UNITED STATES SENATE
MICHAEL COLES (D)354390731496681350305157486269529447356307566524456484413591578208967877310451
PAUL COVERDELL(R)(I)34340367919571521218833635828014021830946871351650148147152619374629128374
BERT LOFTMAN (L)15232525229212034023481712272815232124211046328491
DAN FEIN (WRITE IN)111
GOVERNOR
ROY E BARNES (D)4805219385868104063562005863506044953933997197476036645657377432531215596913124
GUY MILLNER (R)2582954811836753846624728421211220525736453039335035033538215056587196377
JACK CASHIN (L)27334326107301847230541816383728292531281459130621
JAMES HARRIS (WRITE IN)111
LIEUTENANT GOVERNOR
MARK TAYLOR (D)4375079535256713623261815783675804493893636807445866305597297172481158195212533
MITCH J SKANDALAKIS (R)242264405152363580502022341787917722832245834830430529435511748656825547
LLOYD E RUSSELL (L)373172332010292959136692529524636543246402280852860
MICHAEL A NOVOSEL (REF)10861419747106517447779312261836189
HUGH ESCOE (WRITE IN)1312174312215351124397198
SECRETARY OF STATE
CATHY COX (D)4214799275487133593261805563455784823873846937055716415656937002471150091512415
JOHN A MCCALLUM (R)268298447158303373682282441979818423633350537030630032737113252067325938
MARK ANTIEAU (L)1826332497202041224481617242317222727231348138519
ATTORNEY GENERAL
THURBERT BAKER (D)4384878935457373913471825523395534483863756837195386015106927022401135892712285
DAVID RALSTON (R)2682974921653130686323326522111218625034150040335535033438013654807256205
WALKER CHANDLER (L)273145282613252345137631816402925363333281663842680
COMMISSIONER OF AGRICULTURE
TOMMY IRVIN (D)(I)50453697855263232830917159141258244341539774179364967560974776224212068111513183
BOB GREER (R)186230373123332967601821761359314818925040128525823826629312141365214657
MARK BIERLY (L)223447291611222245135791522322820332629341962140661
HUGH LOVEL (WRITE IN)13109921222624112621011102
COMMISSIONER OF INSURANCE
HENRIETTA MATHIS CANTY (D)27632161246665933627114240420941838229926549740835638131848744615181046138717
JOHN OXENDINE (R)4094477442306350121101372383343167263343513798575543543535609222837410159389
JOSHUA H BATCHELDER (L)18284423127232241127591518412622322928321956743610
STATE SCHOOL SUPERINTENDENT
JOSEPH JOE MARTIN (D)4184488824856373292901575133245064053563216086535355625126346612031043982311262
LINDA SCHRENKO (R)(I)26330948917552381015726126824112519927038052939135534637239016457757816556
MICHAEL CARTWRIGHT (L)313957322212302454244732827484136443446332277966845
COMM OF LABOR
MICHAEL MIKE THURMOND (D)511540102464287847738418359843060451345442380682766071062177377425013082107714159
JOHN FRANK COLLINS (R)235265381138282560682112142059316222027541331726826626632012945596235182
KERRIE DICKSON (WRITE IN)139153281922363327272
PUBLIC SERVICE COMMISSIONER (To succeed Bobby Baker)
ANNA MARIE HARGIS (D)29635169445559629727815143721743841431426854946837740234852551717185637249287
ROBERT B BOBBY BAKER, JR (R)37540266019863491159533835431014624031545469852852148747253019575459068451
CHUCK O'NEAL (WRITE IN)13431312112212525
SPECIAL NONPARTISAN ELECTION" PUBLIC SERVICE COMMISSIONER (To succeed lauren Bubba McDonald, Jr.)
JIM COLE949615290593249369242946866761221148884851091325318333322165
JIM KULSTAD2135631322133411581345761514364020475136431972598823
LAUREN BUBBA MCDONALD, JR.1882003881358446105732452131721201501512613753093143152473319845209335453
U.S. CONGRESS - 11TH DISTRICT
VINCE LITTMAN (D)25732161942452426727215243021143942230624247644936840033047847017080276228649
JOHN LINDER (R) (i)4044527372248061132106388389331171260354538765571551546544600212841610399455
STATE SENATOR FROM 46TH DISTRICT
PAUL BROUN (D)(I)51455599253962832835221565745261248943741578487872177469077177328612862131114173
GENERAL ASSEMBLY-24TH DISTRICT
RALPH T HUDGENS (R) (I)34428368633851621672732440
GENERAL ASSEMBLY-88TH DISTRICT
LOUISE MCBEE (D)(I)190153865441243642976462269679771527127963186636981
ANDREW H STUART (R)65241791241371852661762361961898410319462242170
GENERAL ASSEMBLY-89TH DISTRICT
KEITH G. HEARD (D)(I)1005787183793701737061548826137523144066
SOLICITOR OF STATE COURT OF CLARKE COUNTY
KEN MAULDIN (D)(I)48752795450558130127120661943757546643239674283367375365073876928212197129113488
MAYOR AND CHAIR OF ATHENS-CLARKE COUNTY
DOC ELDRIDGE (D)50952297454667835535519163945659151843139674181668576171477176425012663114613809
VICTORIA PATE (R)2172824481706054917022718723712516423033646929827321630535614649615415502
COMMISSIONER, DISTRICT 1
CHARLES CARTER (D)(I)521556100120781832261
COMMISSIONER, DISTRICT 3
ALVIN SHEATS (D)36134870989798
COMMISSIONER, DISTRICT 5
HUGH LOGAN (D)(I)47660045045219782262204
COMMISSIONER, DISTRICT 7
JEB BRADBERRY (D)425497406 13281341462
LINDA FORD (R)532498495 15252461771
COMMISSIONER, DISTRICT 9
TOM CHASTEEN (D)(I)503552100050856229733420760845714204991
NONPARTISAN:
FOR JUSTICE, SUPREME COURT OF GA (To succeed Leah J Sears)
LEAH J SEARS (I)25329764119513576176119348217275210293202381478389390370387373162636711517518
FOR JUDGE, COURT OF APPEALS OF GA (To succeed Dorothy Toth Beasley)
DOROTHY TOTH BEASLEY (I)23628362519012076173117339211265198189192360460372373355383416153608611567242
FOR JUDGE, COURT OF APPEALS OF GA (To succeed Andrew W Birdsong, Jr)
ANNE ELIZABETH BARNES23928261319013272172116337190257188188200366450362362346380412156601011387148
FOR JUDGE, COURT OF APPEALS OF GA (To succeed G Alan Blackburn)
G ALAN BLACKBURN. (I)23227761318111671163115328207265178182191361456363371344379398152594311287071
FOR JUDGE, COURT OF APPEALS OF GA (To succeed Frank M Eldridge)
FRANK M ETHERIDGE (I)23428061518712869164113332209267178197194360458370385361382403154604011397179
FOR JUDGE, COURT OF APPEALS OF GA (To succeed Ed Johnson)
ED JOHNSON (I)23828161018112673159117328206262180188191362458367373352378406152598811407128
FOR JUDGE, SUPERIOR COURT OF THE WESTERN JUDICIAL CIRCUIT (To succeed Joseph J. Gaines)
JOSEPH J. GAINES (I)28532769122616891185123376277310210236224407512438434418417461170698612798265
FOR JUDGE OF STATE COURT OF CLARKE COUNTY
KENT LAWRENCE (I)27733169821715693190121368254300207223233408507422438418415473174692312818204
SCHOOL BOARD, DISTRICT 1
JIM PONSOLDT1872364949171021019
DENNIS REVELL (I)168191426785113898
SCHOOL BOARD, DISTRICT 3
DAVID NUNNALLY, SR. (I)9817827684360
SCHOOL BOARD, DISTRICT 5
FRANK HARMON88118449634676422
DAVE HUDGINS12880356530875383
JACKIE SAINDON1011932116757275647
BILL WELCH11121812531265
SCHOOL BOARD, DISTRICT 7
WALT DENERO3233383239841811165
CHESTER SOSEBEE (I)138177216531177708
PROPOSED CONSTITUTIONAL ADMENDMENTS: (see complete amendments on following page)
#1 (Double real estate transfer tax for "Heritage Fund")
YES3604869003453932103281886073275064803122955947035437116157216752571055688111437
NO326307524297197110947323327929112426830342354038728728333340513362177396956
#2 (Limit lottery proceeds to Hope Scholarships and Pre-K)
YES31735572931430615119312741826937733727227647460745349644351750119581278078934
NO34441966131623414020612437930738024129829851759852246141551355517681047698873
#3 (Additional penalties for DUI allocated to Brain and Spinal Injury Trust)
YES459572102245640122426519559241854138840942977586865568657879784929411873121513088
NO20919937316312970135612231582331981561482163432422742862402148243523794731
#4 (Roadside beautification Fund, allocation of tree removal permits, wildflower license plat))
YES322403820322346183271162526304474413298302553648522601524665623215949792710424
NO318356548271160951218626626529515825226839152637233433533540214763016146915
#5 (Georgia Citizens Commission on Compensation of Public Officials)
YES29331451426528414816911134123330722223424844248238139532543540616067096737382
NO31640577430317810519711939031142129828130245362446748247950656318781617238884
STATEWIDE REFERENDUMS:
A. (Exempt from ad valorem tax crops owned by family farmer)
YES405469753371315169233161464322442332297344596607490509446583591253915288810040
NO233272574206146961508329324029521324520833752036739937137141610961446546798
B. (Homestead exemption for those absent from residence due to health)
YES50057798148045323128318754745458938642346275688466565461173376329811917126813185
NO1581803721358658103552101601771661311192223372192702312522576439622934255
C. (Exempt from ad valorem taxes property of churches, etc., qualified under 501(c)(3)of the Internal Revenue Code)
YES42245669738034018318013538935439121833635260268851345841153160120888458899734
NO2272996412131578420711438022236235121521535248536845541844542615467906697459
D. (Exempt from ad valorem tax vehicles leased to disabled veterans)
YES42250686543338719025517953136851051337938466976860562754168969626110778111111889
NO226247476175121791386524020324920417218829040926829830029933313451144675581
E. (Exempt from ad valorem tax certain vehicles owned by former POWs)
YES418516128142735717423816749936849136836137865173955561750866565824310679102511704
NO235242542176137951507928120026420319419830644231931433736237211955675386105

Last Update: 11/5/1998

Name: William H. Mitcheltree